Skip to main content

BODOVÉ SVĚTLÍKY

Nabídka bodových světlíků od společnosti Thermont

KOPULOVÉ STŘEŠNÍ SVĚTLÍKY

Na co jsou vhodné kopulové neboli bodové střešní světlíky?

Kopulové (bodové) střešní světlíky se používají především na ploché či mírně skloněné střechy, na které jsou poté odborně instalovány. Instalace kopulí probíhá převážně na otvor ve střeše nebo na otvor ve střeše, který je navíc opatřen podezdívkou. Kopulové (bodové) střešní světlíky mohou být použity na všech typech staveb, kde toužíte mít více světla. Nejsou sice určeny jako ochrana proti požáru či ochrana akustická, ale krásně daný prostor prosvětlí.

Výhody použití kopulových střešních světlíků

Velkou výhodou pořízení si kopulové střešní světlíky je již zmíněna prosvětlenost prostoru, kde je použijete. Mezi další výhody patří úspora financí, které byste jinak museli vynaložit za drahá klimatizační zařízení, úspora energií. Dalším přínosem je péče o příznivé prostředí pro práci. Aby mohly být splněny veškeré tyto podmínky, připravila pro Vás naše firma několik druhů bodových kopulových světlíků, se kterými vytvoříme dokonalý a velice efektivní kompatibilní systém, se kterým budete zaručeně spokojeni.

Jak dělíme kopulové (bodové) střešní světlíky?

Bodových střešních světlíků se vyrábí hned několik druhů, mezi ty nejznámější patří:

  • Pevná realizace pro prosvětlení interních prostor
  • Realizace s manuálním denním větráním
  • Realizace s elektrickým denním větráním
  • Sestava větracího světlíku s výstupem na střechu 

Čtyřvrstvý střešní světlík

Kopulové bodové střešní světlíky se značkou CE
Součinitel prostupu tepla Uw = 1,37W/m2K

MANŽETY

U kopulových střešních světlíků je rovněž nutné zvolit z několika typů manžet, které budou společně s nimi použity. Tyto manžety mohou být vyrobeny buď z kvalitního sklolaminátu, anebo z neméně kvalitní oceli. Výhodou obou těchto druhů manžet je jejich vysoká izolační schopnost, a to především díky polyuretanu. Ten se ve většině případů nachází vevnitř vnitřní a venkovní stěny dané manžety.

Existuje dvojí zkosení sklolaminátových manžet. Vyskytují se buď v kolmé poloze, anebo musí být zkosené tak, aby byl vytvořen rozměr 200mm mezi otvorem ve střeše (dolní rozměr) a vrchním rozsahem manžety. Výšky manžet si můžete zvolit z nabídky.

  • 150 mm – pro instalaci na povrch střechy,
  • 300 mm – pro zapuštění do střešního pláště,
  • 500 mm – pro pevnou kompozici střechy.

Manžety ze sklolaminátu jsou zhotovovány ve formě dvouplášťové, což jim zajišťuje silnou stabilitu a tuhost zároveň. Manžetové plochy dosedání jsou přizpůsobeny tak, aby bylo možné je na střešní konstrukci snadno nainstalovat. Veškeré druhy manžet Vám můžeme nabídnout s nástavci na trapézový či vlnitý plech. Nemusíte se obávat, že by na Vaší střeše byly nějak nápadné, protože je vždy zhotovujeme přímo na míru dle toho, jaký plech je použit na dané střeše. Montáž manžety s vybraným typem nástavce je realizována stejně jako instalace obyčejné části střešního pláště.

Manžety kopulových střešních světlíků, které jsou ocelové jsou obyčejně zhotovovány z pozinkovaného plechu. Podobně jako sklolaminátové manžety mohou být kolmé nebo šikmé.

Vybírat si můžete z výšek:

  • 150 mm
  • 300 mm
  • 500 mm

VĚTRÁNÍ

Kopulové světlíky je možné dodat také jako větrací. Otevírací provedení s možností větrání je vytvořeno z větracího rámu, na němž je připevněna daná kopule, panty z nerezu a otevírací mechanismus. Větrací rám je vyroben z různých materiálů dle typu a rozměru světlíku. Malé světlíky jsou zhotovovány z pevného PVC, větší typy světlíku se vyrábějí z hliníkového profilu, na němž je plastové krytí, a kruhové světlíky jsou vyráběny pomocí sklolaminátu.

Větrání světlíků rozdělujeme podle způsobu otvírání

Otvírací mechanismus pro manuální otvírání – zde se nachází mosazná šroubovice (ruční otvírač) se zdvihem 300 mm. Aby otevírání bylo co nejsnadnější, vyrábějí se i nasazovací kliky, které mají délku od 1 do 3 metrů. Požadovanou délku kliky si vyberte dle toho, jakou máte výšku mezi podlahou a světlíkem.

Otvírací mechanismus pro manuální otvírání – je zde elektromotor s výkonem 230 V/50 Hz a se zdvihem 300 mm. Tento mechanismus Vám pomůže otevřít světlík s použitím větracího tlačítka. Můžete sem rovněž napojit čidlo, které světlík zavře v případě nepříznivého počasí, jako je déšť, vítr, kroupy, sníh apod. 

Bodové střešní světlíky s větráním můžete lehce spojit i s vstupem na střechu. Tento vstup je možné provést ve dvou variantách, aby bylo zabráněno tomu, že se kopule překlopí na střechu a tím se poničí nebo zcela zničí. Varianty zahrnují vstup kopulí na střechu díky řetízkům nebo mechanickým pístům. Obě varianty Vám samozřejmě dodáme i s madly, aby otevírání a zavírání kopule bylo co nejsnadnější. Rovněž Vám dodáme systém pro odpojení otevíracího mechanismu.

Bodový střešní světlík Vám můžeme samozřejmě dodat také jen jako výstup bez jakéhokoliv větrání. Pokud zvolíte tuto variantu, doplníme Vám výstup mechanickým zámkem. Ten zabrání tomu, aby se kopule sama otevřela.

Ochrana proti vloupání

Bojíte se, že by se Vám světlíkem mohl do haly či místnosti dostat nežádaný host? Vše je samozřejmě vyřešeno! Otvor pod kopulí lze zabezpečit masivní ocelovou mříží. Ta se zabudovává při instalaci ihned pod manžetu, nebo může být umístěna přímo do manžety světlíku. Díky tomuto bezpečnostnímu doplňku nemá žádný zloděj šanci!

 

nezávazná poptávka